We never sell your data to third parties
WEG 15036ST3HIE445TS-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, IEEE 841 severe duty three-phase motor. This 150HP, 3600RPM motor features a 575V rating, 445TS frame, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. The W22 platform offers cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is inverter duty rated for 20:1 constant torque speed range. It is designed for demanding industrial applications requiring high reliability and severe duty performance.
MODEL 15036ST3HIE445TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$19,075.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
444/5TS
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 150 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 218 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 444/5TS |
| RPM | 3570 |
| Full Load Amps | 129 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 81 dB(A) |
| No load current | 32. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 150 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5TS |
| Full Load Amps | 129 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84413T-5
| Brand | Toshiba |
| Model | X754SDMV7FS-P |
| Brand | SMC |
| Model | SY50M-27-1-WO-02N |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more