We never sell your data to third parties
WEG 20036ST3HIE447TS-W22 is a 200 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency severe duty three-phase motor. This W22 product line motor features a 447TS frame, 575V voltage, and 60 Hz operation. It is built to IEEE 841 standards with a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor.
MODEL 20036ST3HIE447TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$25,425.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
445/7TS
HP
200
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 200 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 290 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 445/7TS |
| RPM | 3570 |
| Full Load Amps | 175 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 81 dB(A) |
| No load current | 36. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 200 HP |
|---|---|
| Frame | 445/7TS |
| Full Load Amps | 175 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84416T-5
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 2AK30.7/8 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 1615X.687 |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0504SDSR41A-P |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more