We never sell your data to third parties
WEG 25018ST3QIE449T-W22 is a 250 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency severe duty three-phase motor. This W22 platform motor features a 449T cast iron frame, TEFC IP55 enclosure, and is designed to IEEE 841 standards for harsh industrial environments. It operates on 460V, 60Hz power, offers a 1.15 service factor, Class F insulation, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 25018ST3QIE449T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$26,772.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
447/9T
HP
250
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 250 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 728 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 447/9T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 281 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 75 dB(A) |
| No load current | 95. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 250 HP |
|---|---|
| Frame | 447/9T |
| Full Load Amps | 281 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84408T-4
| Brand | Siemens Motors |
| Model | 1LE22214CB312AA3 |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | RXF57 DRN90L4/BE2HR |
| Brand | Timken Belts |
| Model | R8VK2120-8 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more