We never sell your data to third parties
WEG .3318ES3EB56CFL is a 0.33 horsepower, 1800 RPM, three-phase AC motor with a standard efficiency rating. This totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor features a 56CFL frame with a C-face and footless design for direct mounting. It operates on 208-230/460V, 60Hz power with a 1.15 service factor. The motor is constructed with a rolled steel frame, ball bearings, and Class F insulation, suitable for general-purpose industrial applications requiring a compact, footless motor configuration.
MODEL .3318ES3EB56CFL
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
B56
HP
0.33
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 0. 33 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 0. 988 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | B56 |
| RPM | 1730 |
| Full Load Amps | 1. 15-1. 10/0. 550 A |
| Efficiency (100%) | 75. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 74 |
| Insulation | F |
| Noise | --- |
| No load current | 0. 720/0. 360 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 0. 33 HP |
|---|---|
| Frame | B56 |
| Full Load Amps | 1. 15-1. 10/0. 550 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreBrand
Baldor
Model
VM3534
Brand
Leeson
Model
101769.00
Brand
Leeson
Model
102863.00
Brand
Baldor
Model
CM3534
Brand
Baldor
Model
KNM3534
Brand
WEG
Model
.3318EP3ESS56CFL
Brand
Baldor
Model
KENM3534
Brand
WEG
Model
.3318ES3EB56C
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more