We never sell your data to third parties
WEG .3336ES3EB56 is a 0.33 horsepower, 3600 RPM, three-phase AC motor with a standard efficiency rating. It features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure, a NEMA 56 frame, and operates on 208-230/460V at 60Hz. This general-purpose motor is constructed with a rolled steel frame and is suitable for a wide range of industrial applications requiring reliable, continuous-duty operation.
MODEL .3336ES3EB56
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
B56
HP
0.33
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 0. 33 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 0. 493 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | B56 |
| RPM | 3465 |
| Full Load Amps | 1. 22-1. 20/0. 600 A |
| Efficiency (100%) | 66. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 78 |
| Insulation | F |
| Noise | --- |
| No load current | 0. 780/0. 390 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 0 |
| Output HP | 0. 33 HP |
|---|---|
| Frame | B56 |
| Full Load Amps | 1. 22-1. 20/0. 600 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreBrand
Baldor
Model
VL3503
Brand
Leeson
Model
102864.00
Brand
Leeson
Model
102872.00
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-461364 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-502234 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL1389MQR2 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451620 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-391200 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more