We never sell your data to third parties
WEG 00336EP3ER182TC-W22 is a 3HP, 3600 RPM, three-phase motor with a 182TC NEMA frame and C-face mount. This high-efficiency EPAct motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) cast iron construction, IP55 enclosure rating, and dual voltage 208-230/460V operation at 60Hz. It is part of the W22 premium product line, offering a 1.15 service factor, Class F insulation, and inverter duty capability for variable frequency drive applications.
MODEL 00336EP3ER182TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$356.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 44 lb. ft |
| Voltage | 230/460 V |
| Frame | 182T |
| RPM | 3500 |
| Full Load Amps | 7. 34/3. 67 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 2. 60/1. 30 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 182T |
| Full Load Amps | 7. 34/3. 67 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM3610T
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B2CMP-R75 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more