We never sell your data to third parties
WEG 00718EP3EHP213TYZ7F3 is a 7.5 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEFC motor with a 213TYZ frame and 230/460V dual voltage rating. This high efficiency (EPAct) motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) enclosure for protection against dust and moisture. It is designed for general purpose applications requiring reliable performance and is suitable for use with variable frequency drives.
MODEL 00718EP3EHP213TYZ7F3
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$988.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213TYZ
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Specifications
| HP | 7.5 HP |
|---|---|
| kW | 5.5 kW |
| RPM | 1800 RPM |
| NEMA Frame | 213 TYZ |
| Mult. Symbol | W1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 10.7 |
| Fl Efficiency | 89.5% |
| 'C Dimension | 14.816 in |
| Voltage | 208 to 230/460V |
| Approx. Shipping Weight | 172 lbs |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more