We never sell your data to third parties
WEG 01018EP3EHP215TYZ7F3 is a 10 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEFC motor with a 215TYZ frame and 230/460V dual voltage rating for 60Hz operation. This EPAct high-efficiency motor features a cast iron construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor. It is designed for general-purpose industrial applications requiring reliable performance and energy savings.
MODEL 01018EP3EHP215TYZ7F3
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,166.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215TYZ
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Specifications
| HP | 10 HP |
|---|---|
| kW | 7.5 kW |
| RPM | 1800 RPM |
| NEMA Frame | 215 TYZ |
| Mult. Symbol | W1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 15.0 |
| Fl Efficiency | 89.5% |
| 'C Dimension | 16.312 in |
| Voltage | 208 to 230/460V |
| Approx. Shipping Weight | 189 lbs |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreBrand
Baldor
Model
37H945X276
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more