We never sell your data to third parties
WEG 30036EP3G449TS-W22 300 HP, 3575 RPM, three-phase AC motor with TEFC IP55 enclosure and High Efficiency EPAct rating. Operates on 460V at 60Hz on the W22 cast iron platform with a 447/9TS frame. Designed for severe duty with 1.15 service factor, Class F insulation, and inverter duty 20:1 constant torque for VFD applications.
MODEL 30036EP3G449TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$17,380.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
447/9TS
HP
300
Hz
60
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 300 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 435 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 447/9TS |
| RPM | 3575 |
| Full Load Amps | 322 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 81 dB(A) |
| No load current | 65. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 300 HP |
|---|---|
| Frame | 447/9TS |
| Full Load Amps | 322 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM44302T-4
| Brand | CoxReels |
| Model | TSHL-N-535-BBX |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more