We never sell your data to third parties
WEG 00136EG3E143T-W22 is a Super Premium efficiency (IE4) three-phase motor, part of the W22 severe duty product line. This 1 HP, 3600 RPM motor features a 143T NEMA frame, cast iron TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) construction, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is rated for IEEE 841 severe duty, Class I Division 2, and IP55 protection, with inverter duty capability for a 20:1 constant torque speed range. The motor includes Class F insulation, a 1.
MODEL 00136EG3E143T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$526.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1. 49 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143T |
| RPM | 3485 |
| Full Load Amps | 2. 99-2. 70/1. 35 A |
| Efficiency (100%) | 84. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 1. 20/0. 600 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143T |
| Full Load Amps | 2. 99-2. 70/1. 35 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP3580T
Brand
WEG
Model
00136ET3E143T-W22
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | EF162024 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more