We never sell your data to third parties
WEG 00158ET3H145T-W22 is a 1.5 HP, 1800 RPM, three-phase motor with a 145T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 series motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, a 575V 60Hz rating, and a 1.15 service factor. Constructed with a cast iron frame, it includes Class F insulation, ball bearings, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00158ET3H145T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$510.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143/5T
HP
1.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 43 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 1755 |
| Full Load Amps | 1. 62 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 0. 840 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 3 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 1. 62 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | 5L820 |
| Brand | Dongan |
| Model | TK13-6375SH |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 072371MS |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more