We never sell your data to third parties
WEG 00209ET3E213T-W22 is a 2 horsepower, 900 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor in a 213T frame. This W22 severe duty motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 cast iron construction, 208-230/460V dual voltage rating, and a 1.15 service factor. It is IEEE 841 compliant, Class I Division 2 certified, and suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00209ET3E213T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,667.82 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213/5T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
870
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 11. 9 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 870 |
| Full Load Amps | 7. 49-6. 78/3. 39 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 65 |
| Insulation | F |
| Noise | 52 dB(A) |
| No load current | 4. 75/2. 38 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 6 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 7. 49-6. 78/3. 39 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP3772T-4
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more