We never sell your data to third parties
WEG 00212ET3H184T-W22 is a 2HP, 1200RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 184T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor operates on 575V, 60Hz power and features cast iron construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor. It is designed for demanding applications with IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 00212ET3H184T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$758.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182/4T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 8. 89 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 1165 |
| Full Load Amps | 2. 58 A |
| Efficiency (100%) | 88. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 66 |
| Insulation | F |
| Noise | 52 dB(A) |
| No load current | 1. 80 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 2. 58 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2506KV0039 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | BSVS-HC200B375 |
| Brand | US Motors |
| Model | XS2PA2AH |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more