We never sell your data to third parties
WEG 00218ET3H145T-W22 is a 2 horsepower, 1800 RPM, three-phase AC motor with a NEMA Premium (IE3) efficiency rating. This W22 product line motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, a 145T cast iron frame, and is rated for 575V, 60Hz operation. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for general-purpose industrial applications requiring high efficiency and robust construction.
MODEL 00218ET3H145T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$566.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143/5T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 5. 92 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 1750 |
| Full Load Amps | 2. 09 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 1. 09 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 2. 09 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8600290.00 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EP1254 |
| Brand | SMC |
| Model | NCDRA1BS50-90CZ-M9PW |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240076.00 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more