We never sell your data to third parties
WEG 00236EG3E145T-W22 is a Super Premium IE4 efficiency, three-phase, TEFC motor rated 2HP at 3600 RPM. This W22 severe duty motor features a 145T NEMA frame, 208-230/460V dual voltage, and cast iron construction. It meets IEEE 841 standards with IP55 enclosure, Class I Div 2 certification, and inverter duty 20:1 constant torque capability for demanding industrial applications.
MODEL 00236EG3E145T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$601.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143/5T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 3490 |
| Full Load Amps | 5. 66-5. 12/2. 56 A |
| Efficiency (100%) | 87. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 2. 20/1. 10 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 2 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 5. 66-5. 12/2. 56 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more