We never sell your data to third parties
WEG 00312ET3H213T-W22 is a 3HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 213T frame and 575V, 60Hz rating. This W22 series TEFC motor features cast iron construction, IP55 enclosure, Class F insulation, and a 1.15 service factor. It is designed for severe duty applications, offering IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00312ET3H213T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,045.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213/5T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 13. 3 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 3. 53 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 70 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 2. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 3. 53 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | WEG |
| Model | 06036OT3E326TS-W40G |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | D04A10B1EE |
| Brand | Superlok |
| Model | SBNVI2-S4-F4N |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B2WCL-G250P |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more