We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00336ET3E182TF3-W22 is a 3HP, 3600RPM, three-phase TEFC motor with a 182T NEMA frame and 208-230/460V dual voltage rating. This W22 platform motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, cast iron construction, and a 1.15 service factor. It is designed for general purpose applications with a TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure, Class F insulation, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 00336ET3E182TF3-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$460.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| HP | 3 HP |
|---|---|
| kW | 2.2 kW |
| RPM | 3600 RPM |
| NEMA Frame | 182 T |
| Mult. Symbol | N1 |
| Service Factor | 1.25 |
| Fl Amps | 3.63 |
| Fl Efficiency | 86.5% |
| 'C Dimension | 14.860 in |
| Voltage | 208 to 230/460V |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Toshiba |
| Model | B0034FLF2OMH03 |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0034XDSB41A-P |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more