We never sell your data to third parties
WEG 00336ET3H182TC-W22 NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor from the W22 severe duty product line. This 3HP, 3510RPM motor features 575V, 60Hz operation, and a 182/4T frame with C-face mount. Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) with cast iron construction, IP55 protection, and inverter duty rated for 20:1 constant torque. Class F insulation, 1.15 service factor, and IEEE 841 vibration levels.
MODEL 00336ET3H182TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$742.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182/4T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 43 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 3510 |
| Full Load Amps | 2. 90 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 1. 12 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 3 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 2. 90 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Brand | Belden |
| Model | DUJ-HD1125X00 KIT |