We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00336ET3H182T-W22 W22 NEMA Premium TEFC three-phase motor, 3 HP, 3510 RPM, 575V, 60 Hz. Cast iron 182/4T frame with 1.125-inch shaft diameter, Class F insulation, and 1.15 service factor. IEEE 841 severe duty, Class I Div 2, IP55, inverter duty 20:1.
MODEL 00336ET3H182T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$706.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182/4T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 43 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 3510 |
| Full Load Amps | 2. 90 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 1. 12 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 3 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 2. 90 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240155.00 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | NH8180044.00 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | GMSCC-06-06 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | NN3018HSKC0NAP4 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | SUCNFL207-22C0FG1 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more