We never sell your data to third parties
WEG 00512ET3ER215TC-W22 is a 5 horsepower, 1200 RPM, three-phase motor with a NEMA Premium (IE3) efficiency rating. This W22 product line motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, a 215TC C-face mount frame, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is constructed with a cast iron frame and features Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00512ET3ER215TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,286.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 215T |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 15. 1-13. 7/6. 83 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 76 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 7. 50/3. 75 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 215T |
| Full Load Amps | 15. 1-13. 7/6. 83 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | WEG |
| Model | 20018ET3G447TC-W22 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more