We never sell your data to third parties
WEG 00518ET3E184TC-W22 is a 5 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor with a 184TC frame and C-face mount. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features a cast iron W22 construction, IP55 enclosure rating, and dual voltage 208-230/460V operation. It is designed for severe duty applications with Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00518ET3E184TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$749.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
182/4T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 8 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 1755 |
| Full Load Amps | 14. 3-12. 9/6. 45 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 6. 40/3. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 14. 3-12. 9/6. 45 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
Brand
Baldor
Model
CEM3615T
Brand
Baldor
Model
CEM3665T
Brand
WEG
Model
00518ET3E184TC-SG
Brand
WEG
Model
00518ET3ER184TC-S
Brand
WEG
Model
00518ET3ERS184TC
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT5-10-30M-LLUKHBNTB |