We never sell your data to third parties
WEG 00712ET3E254TC-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase, totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor. This 7.5 HP, 1200 RPM motor features a 254TC NEMA frame with a C-face mount, cast iron W22 construction, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is designed for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, IP55 enclosure protection, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 00712ET3E254TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,913.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254/6T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 33. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 21. 0-19. 0/9. 48 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 9. 00/4. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 8 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 21. 0-19. 0/9. 48 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | DHP0256FP |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more