We never sell your data to third parties
WEG 00712ET3H254T-W22 is a 7.5 HP, 1200 RPM, three-phase motor with a 575V, 60Hz rating and a NEMA 254T frame. This W22 Premium Efficiency TEFC motor features cast iron construction, NEMA Premium (IE3) efficiency, and a 1.15 service factor. It is designed for severe duty applications with Class F insulation, IP55 enclosure protection, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 00712ET3H254T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,852.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254/6T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 33. 1 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 7. 58 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 3. 60 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 8 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 7. 58 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | NH8210078.00 |
| Brand | SIEGMA |
| Model | KM063B-7.6-XX-HB1.1875-140TC |
| Brand | Techtop |
| Model | BK3-CI-TF-215T-6-B-G-5 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | SAF 23048 KAX8.15/16 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more