We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00736EG3E213T-W22 is a Super Premium IE4 efficiency, three-phase, TEFC motor rated 7.5 HP at 3600 RPM. This W22 severe duty motor features a 213T NEMA frame, 208-230/460V dual voltage, and cast iron construction. It meets IEEE 841 standards with IP55 protection, Class I Div 2 certification, and a 20:1 constant torque inverter duty rating for demanding industrial applications.
MODEL 00736EG3E213T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,145.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
213T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 11. 0 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213T |
| RPM | 3530 |
| Full Load Amps | 19. 5-17. 6/8. 82 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 7. 20/3. 60 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 6 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213T |
| Full Load Amps | 19. 5-17. 6/8. 82 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240155.00 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | NH8180044.00 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | GMSCC-06-06 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | NN3018HSKC0NAP4 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more