We never sell your data to third parties
WEG 00736ET3H184TC-W22 is a 7.5 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 575V, 60Hz rating. This W22 product line motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, a 184TC NEMA frame with C-face mount, and cast iron construction. It is designed for severe duty applications with Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty (20:1 constant torque) when paired with appropriate drives.
MODEL 00736ET3H184TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,029.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182/4T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 11. 1 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 3485 |
| Full Load Amps | 7. 01 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 2. 61 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 2 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 7. 01 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more