We never sell your data to third parties
WEG 00736ET3H213TC-W22 is a 7.5 HP, 3600 RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 213TC frame and C-face mount. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor operates on 575V, 60Hz power and features the W22 platform's cast iron construction, IP55 enclosure, and Class F insulation. It is designed for severe duty applications with a 1.15 service factor, IEEE 841 vibration levels, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 00736ET3H213TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,089.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213/5T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 11. 0 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 3520 |
| Full Load Amps | 7. 01 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 2. 16 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 7. 01 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more