We never sell your data to third parties
WEG 01018ET3P215T-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase, TEFC motor rated for 10 HP at 1800 RPM. This W22 severe duty motor features a 215T NEMA frame, 200V 60Hz operation, cast iron construction, IP55 enclosure, and a 1.15 service factor. It is designed for inverter duty (20:1 constant torque), meets IEEE 841 vibration standards, and is suitable for Class I Division 2 hazardous locations.
MODEL 01018ET3P215T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,148.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213/5T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 29. 4 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 28. 5 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 13. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 28. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | Toshiba |
| Model | 0156SDJC41P-P |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 22MP-R7525 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 15TRFJP-R200 |
| Brand | SMC |
| Model | AC50X-F06-6-A-X2473 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more