We never sell your data to third parties
WEG 01512EG3E284T-W22 is a Super Premium efficiency (IE4) three-phase motor, part of the W22 severe duty product line. This 15HP, 1200RPM motor features a 284T NEMA frame, cast iron TEFC (IP55) enclosure, and dual voltage 208-230/460V 60Hz operation. It is rated for IEEE 841 severe duty, Class I Div 2, and offers inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range. The motor includes Class F insulation, a 1.
MODEL 01512EG3E284T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,246.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 65. 9 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 40. 0-36. 2/18. 1 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 18. 0/9. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 1 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 284T |
| Full Load Amps | 40. 0-36. 2/18. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | NSK Bearings |
| Model | NN3008MBKRE44CC1P4 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E1040MXL019 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more