We never sell your data to third parties
WEG 01512ET3E284TC-W22 is a 15 HP, 1200 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 284TC frame and TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure. This W22 series motor features cast iron construction, a 208-230/460V dual voltage rating, 60 Hz operation, and a 1.15 service factor. It is designed for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, Class I Division 2 certification, and inverter duty capability for constant torque operation with a 20:1 speed range.
MODEL 01512ET3E284TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,038.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284/6T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 39. 6-35. 8/17. 9 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 15. 0/7. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 7 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 39. 6-35. 8/17. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | TB Woods |
| Model | AC10A35MM |
| Brand | US Motors |
| Model | HO15P3BLF |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more