We never sell your data to third parties
WEG 01518ET3E254TF3-W22 is a 15 HP, 1800 RPM, three-phase TEFC motor with a NEMA 254T frame and NEMA Premium (IE3) efficiency. It operates on 208-230/460V, 60Hz power and features a cast iron W22 construction with IP55 enclosure, Class F insulation, and a 1.15 service factor. This motor is designed for severe duty applications, offering IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 01518ET3E254TF3-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,706.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| HP | 15 HP |
|---|---|
| kW | 11 kW |
| RPM | 1800 RPM |
| NEMA Frame | 254 T |
| Mult. Symbol | N1 |
| Service Factor | 1.25 |
| Fl Amps | 18 |
| Fl Efficiency | 92.4% |
| 'C Dimension | 23.213 in |
| Voltage | 208 to 230/460V |
| Approx. Shipping Weight | 291 lbs |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Bonfiglioli |
| Model | 2T305L2012008 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more