We never sell your data to third parties
WEG 01518ET3P254T-W22 is a 15 horsepower, 1800 RPM, three-phase NEMA Premium efficiency (IE3) motor. This W22 severe duty motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and a 254T NEMA frame. It operates on 200V at 60Hz, offers a 1.15 service factor, and is rated for inverter duty (20:1 constant torque). The motor includes Class F insulation, IEEE 841 vibration levels, and is suitable for Class I Division 2 hazardous locations.
MODEL 01518ET3P254T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,657.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254/6T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 0 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 41. 4 A |
| Efficiency (100%) | 92. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 18. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 41. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240089.00 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8600249.00 |