We never sell your data to third parties
WEG 01536EG3E254T-W22 is a Super Premium efficiency (IE4) three-phase motor, part of the W22 severe duty product line. This 15 HP, 3600 RPM motor features a 254T NEMA frame, cast iron TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) construction, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is IEEE 841 severe duty rated, Class I Div 2 certified, and features IP55 protection, Class F insulation, and a 1.15 service factor.
MODEL 01536EG3E254T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,799.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 21. 9 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 254T |
| RPM | 3545 |
| Full Load Amps | 38. 5-34. 8/17. 4 A |
| Efficiency (100%) | 92. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 14. 0/7. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 7 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254T |
| Full Load Amps | 38. 5-34. 8/17. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | E4800MXL019 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | SUCNFL205-16C0FG1 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 4137W-BOX |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | PB14MX-33S-68 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more