We never sell your data to third parties
WEG 02012ET3E286TC-W22 is a 20 HP, 1200 RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 286TC frame and C-face mount. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features a 208-230/460V dual voltage rating, 60 Hz operation, and a 1.15 service factor. It is part of the W22 severe-duty product line with cast iron construction, IP55 enclosure, Class F insulation, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 02012ET3E286TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,641.39 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284/6T
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 88. 2 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 53. 5-48. 4/24. 2 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 19. 0/9. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 53. 5-48. 4/24. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | Remke |
| Model | 107Q0010M1 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more