We never sell your data to third parties
WEG 02018EG3E256T-W22 is a Super Premium efficiency (IE4) three-phase motor, part of the W22 severe duty product line. This 20 HP, 1800 RPM motor features a 256T NEMA frame, cast iron TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) construction with IP55 protection, and a dual voltage rating of 208-230/460V. It is designed for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range, meets IEEE 841 severe duty standards, and includes Class F insulation with a 1.
MODEL 02018EG3E256T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,171.38 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254/6T
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 58. 5 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 1770 |
| Full Load Amps | 54. 6-49. 4/24. 7 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 22. 0/11. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 4 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 54. 6-49. 4/24. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Toshiba |
| Model | B00544LF2OMH |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 1211 ETN9/C3 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more