We never sell your data to third parties
WEG 02509ET3E326T-W22 is a 25 HP, 900 RPM, three-phase NEMA Premium efficiency motor in a 326T frame. This W22 series TEFC motor features a cast iron construction, IP55 enclosure, and operates on 208-230/460V 60Hz power. It is designed for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability for constant torque operation with a 20:1 speed range.
MODEL 02509ET3E326T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,510.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
324/6T
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
880
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 147 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 324/6T |
| RPM | 880 |
| Full Load Amps | 79. 4-71. 8/35. 9 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 71 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 40. 0/20. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 5. 2 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 324/6T |
| Full Load Amps | 79. 4-71. 8/35. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more