We never sell your data to third parties
WEG 02518ET3E284T-W22 is a 25 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor in a 284T frame. This W22 severe duty TEFC motor features a cast iron construction, IP55 enclosure, and 208-230/460V dual voltage rating. It is IEEE 841 compliant, Class I Div 2 certified, and offers inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range. The motor includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is designed for demanding industrial applications.
MODEL 02518ET3E284T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,460.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284/6T
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 73. 4 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 65. 2-59. 0/29. 5 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 24. 0/12. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 65. 2-59. 0/29. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4103T
Brand
Marathon Electric
Model
GT1028A
Brand
Baldor
Model
ECP4103T
Brand
Baldor
Model
EFM4103T
Brand
Baldor
Model
ECP4103T-4
Brand
Teco-Westinghouse
Model
PDH0254
Brand
Teco-Westinghouse
Model
APH0254
Brand
Teco-Westinghouse
Model
EC0254
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more