We never sell your data to third parties
WEG 02536ET3H284TSC-W22 is a 25 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 284TSC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor operates on 575V, 60Hz power and features cast iron construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor. It is designed for demanding applications with IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 02536ET3H284TSC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,776.78 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284/6TS
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 36. 6 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 284/6TS |
| RPM | 3535 |
| Full Load Amps | 22. 8 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 6. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 3 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6TS |
| Full Load Amps | 22. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2502MFP22 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130053.00 |
| Brand | WEG |
| Model | 25009ET3GKD586/7-W22 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more