We never sell your data to third parties
WEG 03018ET3H286TC-W22 is a 30 HP, 1800 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 286TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor operates on 575V, 60Hz power and features cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for variable frequency drive applications. It is suitable for demanding industrial environments.
MODEL 03018ET3H286TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,978.58 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284/6T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 88. 1 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 28. 1 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 10. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 1 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 28. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | PAS-205-HT-PBT |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | HdRF133-50/1-DE-56C |
| Brand | Stearns |
| Model | 472104011U03 |