We never sell your data to third parties
WEG 03036EG3E286TS-W22 is a Super Premium efficiency (IE4) three-phase motor in the W22 severe duty product line. This 30 HP, 3600 RPM motor features a 208-230/460V dual voltage rating, a 286TS NEMA frame with short shaft, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is constructed with a cast iron frame, meets IEEE 841 vibration standards, and is rated for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range. The motor includes Class F insulation, a 1.
MODEL 03036EG3E286TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,513.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
286TS
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 43. 8 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 286TS |
| RPM | 3550 |
| Full Load Amps | 74. 1-67. 0/33. 5 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 22. 0/11. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 286TS |
| Full Load Amps | 74. 1-67. 0/33. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT0819 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more