We never sell your data to third parties
WEG 03036ET3H286TSC-W22 is a 30 HP, 3600 RPM, three-phase NEMA Premium efficiency (IE3) motor with a 575V rating and 286TSC frame. This W22 severe duty TEFC motor features cast iron construction, IP55 enclosure, IEEE 841 vibration levels, and Class I Div 2 certification. It is inverter duty rated for 20:1 constant torque, has a 1.15 service factor, and includes Class F insulation for demanding industrial applications.
MODEL 03036ET3H286TSC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,281.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284/6TS
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 284/6TS |
| RPM | 3535 |
| Full Load Amps | 27. 0 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 6. 80 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 3 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6TS |
| Full Load Amps | 27. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Brand | Carter |
| Model | CCNBE-36-SB |