We never sell your data to third parties
WEG 04012ET3H364T-W22 is a 40HP, 1200RPM, three-phase NEMA Premium efficiency motor with a 364T frame and 575V, 60Hz rating. This W22 platform TEFC motor features cast iron construction, IP55 enclosure, IEEE 841 severe duty compliance, and Class I Div 2 certification. It offers inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range, Class F insulation, and a 1.15 service factor for demanding industrial applications.
MODEL 04012ET3H364T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,482.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 40 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 176 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 37. 2 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 66 dB(A) |
| No load current | 13. 6 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 40 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 37. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503H0018 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more