We never sell your data to third parties
WEG 05012ET3H365T-W22 is a 50 horsepower, 1200 RPM, three-phase AC motor with a 365T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 series motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, a 575V 60Hz rating, and a 1.15 service factor. Constructed with a cast iron frame, it includes Class F insulation, ball bearings, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 05012ET3H365T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,581.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
50
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 50 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 220 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 45. 9 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 66 dB(A) |
| No load current | 16. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 50 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 45. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more