We never sell your data to third parties
WEG 05036ET3H326TS-W22 is a 50 HP, 3600 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor. This W22 severe duty TEFC motor features a 575V, 60Hz rating, a 326TS cast iron frame, and Class I Div 2 certification. It includes IEEE 841 severe duty construction, IP55 enclosure, inverter duty 20:1 constant torque capability, and a 1.15 service factor with Class F insulation for demanding industrial applications.
MODEL 05036ET3H326TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,731.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324/6TS
HP
50
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 50 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 73. 0 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 324/6TS |
| RPM | 3550 |
| Full Load Amps | 44. 9 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 78 dB(A) |
| No load current | 12. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 50 HP |
|---|---|
| Frame | 324/6TS |
| Full Load Amps | 44. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2504HF0 |
| Brand | Toshiba |
| Model | 3/46XSSB44A-P |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E612XL037 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more