We never sell your data to third parties
WEG 06012ET3ERB404T-W22 is a 60 HP, 1200 RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 404T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features 208-230/460V dual voltage, Class F insulation, a 1.15 service factor, and roller bearings (RB) for belt-driven applications. It is cast iron constructed, inverter duty rated for 20:1 constant torque, and suitable for IEEE 841 severe duty environments with Class I Div 2 certification.
MODEL 06012ET3ERB404T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$9,342.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
404/5T
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 263 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 154-139/69. 5 A |
| Efficiency (100%) | 94. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 50. 0/25. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 154-139/69. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8300520.28 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2502KVF055 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more