We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 06018ET3E364TS-W22 is a 60 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 364TS frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features cast iron construction, 208-230/460V dual voltage, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is inverter duty rated for 20:1 constant torque. It is IEEE 841 compliant, Class I Div 2 certified, and suitable for demanding industrial applications.
MODEL 06018ET3E364TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,576.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5TS
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 175 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5TS |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 151-137/68. 3 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | 67 dB(A) |
| No load current | 48. 0/24. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5TS |
| Full Load Amps | 151-137/68. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
Brand
WEG
Model
06018ET3E364T-W22
Brand
Baldor
Model
EM4314T
Brand
Baldor
Model
ECP4314T
Brand
Baldor
Model
ECP4314T-4
| Brand | Stearns |
| Model | 54256060004 |
| Brand | Stearns |
| Model | 542556400 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130066.00 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | B932C022034-IN |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | 133493 |