We never sell your data to third parties
WEG 06018ET3E364T-W22 is a 60 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor in a 364T frame. This W22 product line motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 cast iron construction, IEEE 841 severe duty rating, and Class I Division 2 certification. It operates on 208-230/460V 60Hz power with a 1.15 service factor, Class F insulation, and is inverter duty rated for 20:1 constant torque speed range.
MODEL 06018ET3E364T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,576.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 175 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 151-137/68. 3 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | 67 dB(A) |
| No load current | 48. 0/24. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 151-137/68. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4314T
Brand
Baldor
Model
ECP4314T
Brand
Baldor
Model
ECP4314T-4
Brand
WEG
Model
06018ET3E364TS-W22
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T20-32-50M-LLUKNTB |
| Brand | US Motors |
| Model | HW15V2E |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more