We never sell your data to third parties
WEG 06018ET3H364TC-W22 is a 60 horsepower, 1800 RPM, three-phase AC motor with a NEMA Premium (IE3) efficiency rating. This W22 product line motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, a 364TC NEMA frame with C-face mount, and is rated for 575V, 60Hz operation. Constructed with a cast iron frame and Class F insulation, it offers a 1.15 service factor, inverter duty capability, and is suitable for severe duty applications.
MODEL 06018ET3H364TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,969.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5TC
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| HP | 60 HP |
|---|---|
| kW | 45 kW |
| RPM | 1800 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 TC |
| Mult. Symbol | N1 |
| Service Factor | 1.25 |
| Fl Amps | 54.6 |
| Fl Efficiency | 95.0% |
| 'C Dimension | 34.251 in |
| Voltage | 575 V |
| Approx. Shipping Weight | 1012 lbs |