We never sell your data to third parties
WEG 06036ET3G364TS-W22 W22 NEMA Super Premium IE4 TEFC three-phase motor, 60 HP, 3560 RPM, 364/5TS frame, 460V, 60 Hz. Cast iron construction with Class F insulation, 1.15 service factor, IP55 enclosure, and inverter duty rated 20:1 constant torque. Suitable for severe duty applications including pumps, fans, and compressors.
MODEL 06036ET3G364TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,721.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
364/5TS
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 87. 3 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 364/5TS |
| RPM | 3560 |
| Full Load Amps | 67. 0 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 79 dB(A) |
| No load current | 15. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5TS |
| Full Load Amps | 67. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | Toshiba |
| Model | B00385LF3BMHD |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more