We never sell your data to third parties
WEG 07512EG3E405T-W22 is a 75 horsepower, 1200 RPM, three-phase AC motor featuring a Super Premium IE4 efficiency rating in a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This W22 platform motor is built with a cast iron NEMA 405T frame, operates on 208-230/460V 60Hz power, and is designed for severe duty applications. It includes IEEE 841 vibration levels, Class I Division 2 certification, IP55 protection, and a 20:1 constant torque inverter duty rating with Class F insulation and a 1.
MODEL 07512EG3E405T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$11,804.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
404/5T
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 327 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 1190 |
| Full Load Amps | 197-179/89. 3 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 86. 0/43. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 0 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 197-179/89. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | Stearns |
| Model | 925900600 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more