We never sell your data to third parties
WEG 07518ET3H365T-W22 is a 75 horsepower, 1800 RPM, three-phase NEMA Premium efficiency motor in a 365T frame. This W22 severe duty TEFC motor operates on 575V, 60Hz power and features a cast iron construction with IP55 enclosure, IEEE 841 vibration levels, and Class I Div 2 certification. It is inverter duty rated for 20:1 constant torque speed range and includes Class F insulation with a 1.15 service factor for demanding industrial applications.
MODEL 07518ET3H365T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,747.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 219 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 67. 3 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 67 dB(A) |
| No load current | 24. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 67. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Toshiba |
| Model | 0052XDSC41A-P |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more